Παρασκευή 23-9-2016

9:00-10:30 Εγγραφές Συνεδρίου

 9:00-11:00 Μπουφές καλωσορίσματος

Α Πρωινή συνεδρία 11:40- 14:00

Προεδρείο: Βασιλόπουλος Θεόδωρος, Παυλονάσιος Νικόλαος, Περδικάρης Γιαννάκος

11:40 – 12:00 Προσέλευση Συνέδρων
12:00 – 12:20

Παυλονάσιος Νικόλαος, Αντιπρόεδρος Δ.Σ. Πανελλήνιας Ένωσης Νέων Αγροτών

Η συμβολή της Πανελλήνιας Ένωσης Νέων Αγροτών στο Συνεργατισμό

12:20 - 12:40

Πουλής Ιωάννης, Γεωπόνος, Γεν. Δ/ντης Περιφερειακής Αγροτικής Οικονομίας & Κτηνιατρικής Περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου

Αλιεία – Υδατοκαλλιέργειες στο Νότιο Αιγαίο

12:40 – 13:00

Dr. Σφυρής Νικόλαος, Economist Hellas Α.Ε.

Έργα προϋπολογισμού 1,5 δις ευρώ από το Πρόγραμμα Αγροτικής Ανάπτυξης

13:00 – 13:20

Σαμαντούρος Κωνσταντίνος, Γεωπόνος Αντιπρόεδρος Ε.Γ.Μ.Ε.Σ.Ε., Αντιπρόεδρος Ε.Γ.Μ.Ε.

Εμπειρίες από την εφαρμογή των προγραμμάτων του ΠΑΑ 2007 - 2013. Προτάσεις για τη νέα προγραμματική περίοδο

13:20 – 13:40

Τσουμάνης Γεώργιος ΕΛΓΟ «ΔΗΜΗΤΡΑ»

Γεωργική Εκπαίδευση & Κατάρτιση – Ευρωπαϊκά Προγράμματα Ανταλλαγών Γεωργών

13:40 – 14:00 Ερωτήσεις - Τοποθετήσεις
14:00 – 15:00 Μεσημεριανό Φαγητό - Μπουφές
15:00 – 17:30 Χορηγοί – Banners, διανομή φυλλαδίων, συζήτηση


Β Απογευματινή συνεδρία 17:30-20.30

Προεδρείο: Βασιλόπουλος Θεόδωρος, Παυλονάσιος Νικόλαος, Περδικάρης Γιαννάκος

17:30 - 18:00 Προσέλευση Συνέδρων
18:00 – 18:30

Μπακούρος Αλέξιος ΥΠΑΑΤ

Συνεργατισμός του σήμερα και του αύριο (Κύρια Ομιλία)

18:30 – 19:00

Ζαννετίδης Φιλήμονας

Αντιπεριφερειάρχης Περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου

19:00 – 20:00

Βασιλόπουλος Θεόδωρος

Πρόεδρος της Πανελλήνιας Ένωσης Νέων Αγροτών

20:30

Ομιλίες - χαιρετισμοί εκπροσώπων κυβέρνησης, τοπικών φορέων, κομμάτων, φορέων αγροτών

Χατζηδιάκος Φώτιος, Δήμαρχος Ρόδου

Αναστάσιος Πετρόπουλος, Υφυπουργός Εργασίας

Αραχωβίτης Σταύρος, Βουλευτής Λακωνίας ΣΥΡΙΖΑ

Γάκης Δημήτριος, Βουλευτής Δωδεκανήσου ΣΥΡΙΖΑ

Καματερός Ηλίας, Βουλευτής Δωδεκανήσου ΣΥΡΙΖΑ

Σαντορινιός Νεκτάριος, Βουλευτής Δεδεκανήσου ΣΥΡΙΖΑ

Κόνσολάς Μάνος, Βουλευτής Δεδεκανήσου Ν.Δ.

Τριανταφυλλοπούλου Μαρία, Τομέας Αγροτικού της νέας Δημοκρατίας. Εκ μέρους του Γραμματέα της Πολιτικής Επιτροπής κου Αυγενάκη

Ρουμελιώτου Ελισσάβετ, Πολιτευτής Ελληνικής Λύσης

Κλειδιάρης Γεώργιος, Κινημα Εθνικολαϊκής Συσπείρωσης

Ταταράκης Νικόλαος, Πρόεδρος Παραρτήματος Αιγαίου του ΓΕΩΤΕΕ

20:00

Επίσημη Έναρξη Συνεδρίου (Κουδούνα)

 

Βασιλόπουλος Θεόδωρος & Ζαννετίδης Φιλήμων

 

 

21:00 Δείπνο Επισήμων


Σάββατο 24-9-2016

Α Πρωινή συνεδρία 9:00- 11:30

Προεδρείο: Βασιλόπουλος Θεόδωρος, Παυλονάσιος Νικόλαος, Περδικάρης Γιαννάκος

9:00 - 9:30 Προσέλευση Συνέδρων
9:30 - 9:50

Κουλοσούσας Γεώργιος, Πρόεδρος Αγροτικού Συνεταιρισμού Στέβιας Καρδίτσας

Ο Συνεταιρισμός Στέβιας μια καινοτόμος προσπάθεια

9:50 - 10:10

Τσοτίνας Αθανάσιος, Πρόεδρος Αγροτικού Κτηνοτροφικού Συνεταιρισμού Αρκαδίας «Η ΕΝΩΣΗ»

Ο Νέος Συνεταιριστικός Φορέας: Σύνδεσμος Αγροτικών Συνεταιριστικών Οργανώσεων και Επιχειρήσεων (ΣΑΣΟΕΕ)

10:10 - 10:20

Κουφουδάκης Ιωάννης, Διευθύνων Σύμβουλος GAIA Επιχειρείν Α.Ε.

Παρουσίαση Χορηγού

10:20 – 10:30

Μαυρόπουλος Κωνσταντίνος, Δ/ντης Ανάπτυξης Αγροδιατροφικού Τομέα TUV AUSTRIA HELLAS

Παρουσίαση Χορηγού

10:30 - 10:50

Αργυρίου Θεόδωρος, Σύμβουλος Ανάπτυξης Επιχειρήσεων, Economist Hellas Α.Ε.

Ανταγωνιστικά πλεονεκτήματα των νέων αγροτών στην Ελλάδα. Διαφοροποίηση αγορών, Εξωστρέφεια, Εξοικονόμηση κόστους με χρηματοδότηση και εκμετάλλευση Α.Π.Ε.

10:50 - 11:10

Μπλιάτσος Κωνσταντίνος. Πρόεδρος Γεωργικής Ανάπτυξης Α.Ε.

Τα συλλογικά σχήματα ως εργαλείο ανάπτυξης

11:10 – 11:30

Γαρδικιώτη Χριστιάνα

The «ΜΕΡΑΚΙ» People

11:30 – 12:00 Ερωτήσεις - Τοποθετήσεις
12:00 - 12:30 Διάλειμμα για καφέ


Β Πρωινή Συνεδρία 12:00-14:00

Προεδρείο: Βασιλόπουλος Θεόδωρος, Παυλονάσιος Νικόλαος, Περδικάρης Γιαννάκος

11:50 - 12:00 Προσέλευση Συνέδρων
12:00 - 12:20

Ηλιόπουλος Κωνσταντίνος, Ερευνητής ΕΛ.Γ.Ο. «ΔΗΜΗΤΡΑ» Ινστιτούτο Αγροτικής Οικονομίας και Κοινωνιολογίας

Δημιουργία Συνεταιρισμών

12:20 - 12:40

Σεργάκη Παναγιώτα, Επίκουρη Καθηγήτρια Α.Π.Θ.

Προβλήματα στην Συνεργασία των Νέων Αγροτών με τους Συνεταιρισμούς

12:40 - 13:00

Κουτσομήτρος Σωτήριος, Ειδικός σε θέματα Κοινής Αγροτικής Πολιτικής. Πρώην Προϊστάμενος τμήματος ΚΑΠ του ΥΠΑΑΤ.

Η Στήριξη των νέων και του συνεργατισμού από την ΚΑΠ.

Τρέχουσες ρυθμίσεις και επιθυμίες για την επόμενη περίοδο

13:00 – 13:20

Χατζηνικολάου Παναγιώτης, Γενική Γραμματεία Έρευνας & Τεχνολογίας Υ.Π.Ε.Π.Θ.

O Ευρωπαϊκός χώρος, ο συνεργατισμός, η έρευνα και η καινοτομία

13:20 – 13:40

Μπαρκας Ιωάννης, Ειδικός Συνεργάτης της Αναπληρώτριας Υπουργού Εργασίας κας Αντωνοπούλου

Κοινωνική Οικονομία – Νέο Θεσμικό Πλαίσιο

13:40 – 14:00

Χατζηγεωργίου Ιωάννης, Επίκουρος Καθηγητής Γ.Π.Α.

Αειφορία των βοσκοτόπων και βιωσιμότητα των κτηνοτροφικών εκμεταλλεύσεων: ο ρόλος των ψυχανθών.

14:00 – 14:30 Ερωτήσεις - Τοποθετήσεις
14:30 – 15:30 Μεσημεριανό Φαγητό - Μπουφές
15:30 – 17:30 Χορηγοί – Banners, διανομή φυλλαδίων, συζήτηση


Γ Απογευματινή συνεδρία 17:30-20:30

Προεδρείο:

17:30 - 18:00 Προσέλευση Συνέδρων
18:00 - 18:20

Πανοπούλου Κλεοπάτρα, Στέλεχος της Μονάδας Β1 της Ειδικής Υπηρεσίας Εφαρμογής ΠΑΑ του ΥΠ.Α.Α.Τ.

Υπομέτρο 6.1: Εκκίνηση Επιχείρησης από Νέους Γεωργούς

18:40 – 19:00

Συντάκης Μιλτιάδης, ΜΙΝΕΡΒΑ

Παρουσίαση Χορηγού

19:00 – 19:10

Τσικριτέας Γεώργιος, ALPHA ΕΦΟΔΙΑ

Παρουσίαση Χορηγού

19:10 - 19:20

Βενετσιάνος Τιμολέων, BioTev

Αγροτική Ανάπτυξη – Αξιοποίηση Αγροτικών Αποβλήτων

19:20 - 19:40

Λιούρης Θεοχάρης, Πρόεδρος ΕΝΑ Ιωαννίνων

Αγροτικοί συνεταιρισμοί – νομός Ιωάννινων

19:40 - 20:00

Κορομπίλιας Γιώργος, ΕΛΓΟ «ΔΗΜΗΤΡΑ»

Συλλογικά σχήματα, προσεγγίσεις ανάπτυξης

20:00 – 20:20

Θεόδωρος και Γιώργος Βασιλόπουλος

Βραβείο του καλύτερου Νέου Αγρότη της Ευρώπης

20:20 - 20:50 Ερωτήσεις - Τοποθετήσεις


Κυριακή 25-9-2016

Α Πρωινή συνεδρία 8:30- 11:30

Συνεδρίαση Ομάδων εργασίας για τη διατύπωση δράσεων πολιτικής

8:30 - 9:00 Προσέλευση Συνέδρων
   
9:00 – 11:30 1η Ομάδα Εργασίας.
Θέμα: Συνεργατισμός
Συντονιστής: Σεργάκη Παναγιώτα, Α.Π.Θ.
   
9:00 – 11:30 2η Ομάδα Εργασίας.
Θέμα: ΠΑΑ και Επιχειρηματικότητα
Συντονιστής: Κουτσομήτρος Σωτήριος, ΥΠΑΑΤ
   
9:00 – 11:30 3η Ομάδα Εργασίας.
Θέμα: Υδατοκαλλιέργειες - Αλιεία
Συντονιστής: Φωτάκη Μαριγώ, Προϊσταμένη της Δ/νσης Αλιείας Δωδεκανήσου
 
9:00 – 11:30 4η Ομάδα Εργασίας.
Θέμα: Ανάπτυξη Ύπαιθρου Χώρου
Συντονιστής: Κορομπίλιας Γεώργιος ΕΛ.Γ.Ο. «ΔΗΜΗΤΡΑ»
11:30-11:45 Διάλειμμα για καφέ

Β Πρωινή Συνεδρία 11:45-13:00

Προεδρείο:

11:45 - 12:00 Συμπεράσματα 1ης Ομάδας
12:00 - 12:15 Συμπεράσματα 2ης Ομάδας
12:15 - 12:30 Συμπεράσματα 3ης Ομάδας
12:30 - 12:45 Συμπεράσματα 4ης Ομάδας
12:45-13:00 Συμπεράσματα - Λήξη Συνεδρίου

ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ

logo pena

23ο Πανελλήνιο Συνέδριο Νέων Αγροτών